Dlaczego okrągłe lotniska zastąpią tradycyjne?

  wyświetleń 102,187

Samoloty

3 miesięcy temu

Cześć! Witajcie na kanale „Samoloty”. Wiele lotnisk ma bardzo ciekawe kształty i za ułożeniem pasów na tych lotniskach często kryje się mnóstwo nauki, która pozwala lotnisku zmaksymalizować przepustowość. Z takich najciekawszych lotnisk świata na pewno warto rzucić okiem na lotnisk w Amsterdamie, Kopenhadze czy Nowym Jorku. Ale jest również koncepcja, która mogłaby kompletnie zmienić Nam obraz lotniska.
Lotnisko okrągłe z zakrzywionym pasem. Na pierwszy rzut oka, koncepcja zwariowana i kompletnie oderwana od rzeczywistości, ale zastanówmy się głębiej nad tą koncepcją, ponieważ posiada ona mnóstwo plusów i faktycznie mogłaby, a kto wie, może i w przyszłości zastąpi tradycyjne lotniska.
Nagrania w tle wykonał Mateusz Jakubowski Aviation
lotniczafotografia

Komentarze
Samoloty
Samoloty 3 miesięcy temu
Po filmie zerknijcie na efekt mojej pracy na stronie naskrzydle.pl ❤️ Wpisując kod „SAMOLOTY” zawsze będziecie mieli 10 zł zniżki 😎❤️✈️
Tomasz P
Tomasz P Miesiąc temu
@SamolotyPawła znam to
G G
G G Miesiąc temu
Jaki jest czas realizacji zamowień?
olix pl 206
olix pl 206 Miesiąc temu
fajnie by było jakby ludzie rozmyślali nad krzywymi lotniskami czyli np lądowanie odbywało się pod górkę a startowanie z górki
ty no nie wiem
ty no nie wiem 3 miesięcy temu
Nie wiem jak się nazywasz ani kim jesteś ale wiem że powinieneś być ministrem infrastruktury. Wogóle pytanie jakie masz poglądy?
Majasek Amongus
Majasek Amongus 3 miesięcy temu
Nagradza odcinek o LoT
Krzych
Krzych 14 dni temu
Chłopie przecież gdyby pas był okrągły to startując ciągle by się wiatr zmieniał względem samolotu. Jak pilot by miał go kompensować? A lądowanie to już całkowita katastrofa. Obecnie nawet silny wiatr boczny jest w miarę do przewidzenia i można go ogarnąć, a jak schodząc do lądowania połapać sie z której strony aktualnie wieje skoro się w kółko kręcimy? Ja myślałem, że Ty jesteś poważny gość.
Janusz from PL
Janusz from PL 22 dni temu
Co za głupota! Akurat to nigdy się nie stanie!
Dawid Talapka
Dawid Talapka 27 dni temu
W przypadku okrągłego pasu najważniejsze byłoby zsynchronizowanie wszystkiego...
Majki z bajki
Majki z bajki 29 dni temu
Jestem ZA! SWIETNY POMYSL. Trzeba by to przetestować. Znając życie, chińczyki będą pierwsi.
igoreq58
igoreq58 Miesiąc temu
A jak dostać się na to lotnisko mostem? xdddd
BezdomnyBlogger
BezdomnyBlogger Miesiąc temu
Obwody takich lotnisk raczej powinny być spore, by skręt nie był zbyt ostry i nie powodował istotnych problemów nawet przy 300km/h. Tak, wiem że to zbyt wiele jak na lądowanie, ale musi być zapas bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Przekrój pasa nie powinien być wycinkiem koła, a prostą cięciwą, by nie zachodziła możliwość zawadzenia końcówką skrzydła. Mówisz, że przy starcie nie powinno być problemu, ale pomijasz fakt że wtedy skrzydła mają dodatkowe obciążenie paliwem. Za wielki plus takiej koncepcji uważam teoretycznie nieograniczoną długość pasa.
Dominik
Dominik Miesiąc temu
pomysł do bani wyobraź sobie jak by to wyglądało z perspektywy lądowania samolot ląduje zaraz skręt wydaje mi się ,że 2 pilotów było by za mało
Pawel Zebrowski
Pawel Zebrowski Miesiąc temu
Siła odśrodkowa wypulaby samolot , bo samolot to nie samochód
Michał Markowski
Michał Markowski Miesiąc temu
Okrągłe lotniska jak najbardziej mają sens, ale muszą mieć mega średnicę, im większa średnica tym mniejsza siła odośrodkowa, no ale to byłyby średnice wielkości małego miasta.
Szymon Wichłacz
Szymon Wichłacz Miesiąc temu
Vdj
Master Mati
Master Mati Miesiąc temu
Te lotniska są niepoważne. Polecam filmik Swiss'a. Jest pilotem i nie dał rady nawet raz wylądować w symulatorze.
nechusztan
nechusztan Miesiąc temu
NIE masz żadnych szans. Nie widzę żadnych korzyści, to co uważasz za plus ja widzę minusy.
Mirosław Skowronek
Mirosław Skowronek Miesiąc temu
Start powinien być pod wiatr, w przeciwnym wypadku jest niebezpieczny dla samolotu i pasażerów. Takie okrągłe lotnisko byłoby ciężkie do opanowania dla jego obsługi. Bardzo ciężko i niebezpiecznie byłoby dla samolotow zbliżających się lotniska bo ciagle zmieniały by się kierunki startów i lądowania. To raczej nie jest - przynajmniej obecnie dobry i bezpieczny pomysł.
Anna Stempień
Anna Stempień Miesiąc temu
DLATEGO BO SZATAN RZĄDZI ŚWIATEM
Wiktor Macioch
Wiktor Macioch Miesiąc temu
xd
Krzysztof Hennig
Krzysztof Hennig Miesiąc temu
Same bzdury! 1) zakrzywiony zatem pochylony pas startowy bedzie generowac niebezpieczne podmuchy boczne 2) teoretyczna przepustowosc 3 samolotow ladujacych jednoczesnie tez jest bzdura gdyz samolot bedzie podchodzic nie z kierunku ktory mu sie podoba tylko zawsze pod wiatr 3) ladowanie w skrecie to dosc niebezpieczny manewr. O ile przy tradycyjnych lotniskach zdarza sie tylko podczas silnych podmuchow tu KAZDY samolot musialby ladowac w przechyleniu.. BZDURY!
czeszko1
czeszko1 Miesiąc temu
Paaanie takie rzeczy to tylko w Wąchocku do zrobienia😂
TRGK
TRGK Miesiąc temu
Można zrobić terminale pod ziemią i miejsca dla samolotów, a na start samoloty wyjeżdżają spod ziemi na pas startowy na platformach, tak jak w lotniskowcach Mniej kołowania = mniej zużytego paliwa Terminale pod ziemią = więcej miejsca na powierzchni na np. dodatkowy pas startowy Ma to sens?
zinucz
zinucz Miesiąc temu
Pomysł ciekawy technicznie, lecz niemożliwy do wykonania w praktyce. Problemem są warunki atmosferyczne. Zarówno opady deszczu, jak i silny wiatr przy tak nachylonych pasach powodowały by drastyczny spadek przyczepności co skutkowało by "wypadaniem" samolotów lądujących czy też startujących. do tego zmieniło by to zupełnie technikę podejścia do lądowania. Pas nie będący płaskim, prostym i równym - powodował by że piloci musieli by przez cały czas lądowania korygować kierunek i pochylenie samolotu - co przy braku widoku terenu przed/pod samolotem jest mocno utrudnione. Jedynym rozwiązaniem było by lądowanie "automatyczne" - z użyciem czujników i komputerów - lecz w razie jakiejkolwiek awarii tych systemów - "żywi" piloci nie byli by w stanie na takim pasie wylądować.
m mkomi
m mkomi Miesiąc temu
Nie wyobrażam sobie jak osoba interesująca się lotnictwem może głosić opinie że jest to koncepcja która może się przyjąć i jest ciekawa, projektant stworzył koncepcje nie konsultując tego z pilotami (odsyłam do wywiadów) okrągłego pasa który musi być pochylony aby ograniczyć lądowania z bocznym wiatrem, po przeanalizowania projektu przez pilotów okazuje się że norma dopuszczalnego wiatru na takim lotnisku musiała by być naprawdę niska aby wyeliminować możliwość uderzenie skrzydłem w pas. Projekt to jedno a życie to co innego. Najgorszy film pod względem merytorycznym jaki widziałem na tym kanale.
Arkadiusz Szenfeld
Arkadiusz Szenfeld Miesiąc temu
Moim zdaniem technologia lotnictwa pójdzie w kierunku startów i lądowań na krótkim dystansie.
Łukasz
Łukasz Miesiąc temu
A jak niby pasażerowie mają się dostać na terminal?Jak by wyglądał parking do samochodów? Lotnisko to nie tylko samolot i pas startowy. Żeby to miało sens, podróżni jakos muszą się dostać do samolotu, a to jest kompletnie pominięte w filmie.
Łukasz Witkowski
Łukasz Witkowski Miesiąc temu
Ja bym dołożył jeszcze problem podejść precyzyjnych przy niskiej widoczności
Silent Wings
Silent Wings Miesiąc temu
Okrągłe lotniska, szczepionki z nadajnikiem i anteny 5G ustawione przez Masonerię na płaskiej ziemi.
Silent Wings
Silent Wings Miesiąc temu
A co z aeroklubami? Jak zaprojektować okrągłe wyciągarki szybowcowe? 😧😲
Jakub Mikolajczyk
Jakub Mikolajczyk Miesiąc temu
Myślę,że to nie przejdzie że względu na konstrukcję samolotu. Opony i golenie będą musiały znieść siłę dośrodkową. Do tego żaden samolot nie jest przystosowany
Janina Kolerska
Janina Kolerska Miesiąc temu
Pierwsze podejście Antonowa na okrągłym lotnisko i po antoniowie
Janina Kolerska
Janina Kolerska Miesiąc temu
Bardziej powinny by powstać kwadratowe lotniska
Normalny Pan
Normalny Pan Miesiąc temu
Jestem tylko ciekaw jak dojechać na takie lotnisko
Tomeg
Tomeg Miesiąc temu
Kąt przechylenia samolotu w zakręcie prawidłowym zależy od wielu czynników. Między innymi masy, ciągu samolotu, siła nośna(budowa samolotu). Nie każdy samolot będzie przechylony pod takim samym kątem co wybudowany pas. Można to zauważyć na może przejaskrawionym przypadku, ale spróbuj wylądować cessną na tym pasie. Promień zakrętu prawidłowego dla cessny jest o wiele mniejszy niż dla b747, więc mała cessna nad gigantycznym pasem będzie leciała niemal wyprostowana, bo większe przechylenie spowodowałoby odbicie do wewnątrz koła i odbicie z "osi" pasa. Ten sam problem dotyczyłby mniejszych turbośmigłowców itd. a przy silnym wietrze na pewno nie byłoby tak pięknie, że wybierasz kierunek i lecisz pod wiatr, bo przecież jesteś w zakręcie, więc pod wiatr lecisz może przez krótką chwile.
Wojciech Domagała
Wojciech Domagała Miesiąc temu
Bzdurne dewaluacje dzieci!, a nie lepiej trójkątne lub kwadratowe.
Ark JvJ
Ark JvJ Miesiąc temu
2:40 Nie wiem skąd masz takie dane ale wszyscy, którzy choć trochę się interesują lotnictwem wiedzą że samolot w trakcie pochyłu (w sensie w zakręcie) może bardzo łatwo stracić siłę nośną tym bardziej kiedy manewr jest wykonywany przy małej prędkości np właśnie w trakcie lądowania. A co do samego lotniska jest to bardzo niebezpieczny pomysł. Na klasycznym prostym lotnisku w razie awarii samolot jest w stanie wylądować np bez podwozia czy z innymi drobnymi uszkodzeniami. W przypadku okrągłego lotniska samolot musi być 100% sprawny aby wszystkie systemy mogły posadzić maszynę pochyloną i dodatkowo w łuku.
Ark JvJ
Ark JvJ Miesiąc temu
A, i wpadłem na jeszcze jedno, co z siłą odśrodkową? samolot zapieprzający po okręgu na pochylonym torze będzie dociskany do pasa co znacznie utrudni start bo jego masa przez siłę odśrodkową się zwiększy.
GT 500
GT 500 2 miesięcy temu
kurwa jak z tym lotniskiem nie pyknie to będzie troche dziwny tor do wyścigów nascar będzie
Ted850T5
Ted850T5 Miesiąc temu
W Radomiu to by się sprawdziło ;-)
rayan69pl
rayan69pl 2 miesięcy temu
Taki z dupy film mógł nakręcić tylko ktoś kto nie ma pojęcia o ruchu lotniczym i ścieżkach podejścia
Andrzej Chałubiński
Andrzej Chałubiński 2 miesięcy temu
Okrągłe lotnisko wymyślił idiota, który kiedyś widziała samolot, ale wie jak to lata. Bzdury!
Artur Kargul
Artur Kargul 2 miesięcy temu
ILS - A co z tym? Warto dodać że tradycyjny ILS nie wchodzi w takim przypadku w grę ze względu na różne miejsca ładowania na okręgu. Potrzebny całkowicie nowy system (może po GPS?)...
nxksi.
nxksi. 2 miesięcy temu
Na Bemowie bez hałasów, raczej powinieneś powiedzieć to mieszkańcom piaseczna xD
Monika Kowalczyk
Monika Kowalczyk 2 miesięcy temu
Ja już kupiłem obrazy
Art Kal
Art Kal 2 miesięcy temu
Już więcej sensu by miały kwadratowe bo też by się dało podejść z każdego kierunku
4Fun SHOTY
4Fun SHOTY 2 miesięcy temu
Lotnisko w kształcie trójkąta
andrzej797
andrzej797 2 miesięcy temu
gosciu zmien tytul i przestan fantazjowac
andrzej797
andrzej797 2 miesięcy temu
zamiast wymyslac lotniska zmienmy samoloty na maszyny pionowego startu i po klopocie
Liu Baku
Liu Baku 2 miesięcy temu
Bzdura. Takie lotniska, z punktu widzenia logistycznego oraz ekonomicznego nie mają racji bytu. Tak taki samolot miałby lądować, korygować łuk przy blisko 300km/h. Proszę poczytać opinie pilotów i znawców tematu.
To masz
To masz 2 miesięcy temu
Takie gónwo-materiały powinny być banowane na YT.
Maciej Kaz
Maciej Kaz 2 miesięcy temu
Ma to Jeszce jeden plus, jeśli z jakiegoś powodu samolot miałby nie wyhamować na pasi to wtedy nie ma tego problemu, bo pas się nie skończy
J W
J W 2 miesięcy temu
Totalny bezsens sam sobie odpowiedziałeś jak głupie to jest i że na zakrętach ten samolot po prostu będzie wypadał
Michał
Michał 2 miesięcy temu
Lepszym rozwiązaniem jest lotnisko które na obwodzie ma proste pasy, taka figura wieloboczna. Na okrągłym lotnisku nawet stały wiatr będzie się zmieniał bo samolot będzie zakręcał. Zbyt długie lądowanie zakończy się lądowaniem przy niekorzystnym wietrze albo nawet wpadnięciem na inny lądujący (już hamujący ) samolot.
Aleksander Miskowiec
Aleksander Miskowiec 2 miesięcy temu
Lepsze sa kwadratowe
bnisd
bnisd 2 miesięcy temu
8!! reklam w 9-cio minutowym materiale! Kpina, a dopiero jestem przy 6:56
361_Munutyu
361_Munutyu Miesiąc temu
Każdy chce zarobić lol
Daniel Zajac
Daniel Zajac 2 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł. Przy bardzo dużym kręgu lotniska samolot podchodzadz do ladowania czy startowania od wewnątrz pasa a kończąc do zewnętrznej części pasa i tak lądował by w lini prostej!!! Mowa tu o wielkim kręgu lotniska.
doktorvoda
doktorvoda 2 miesięcy temu
Kwadratowe niech zrobią to będą 4 pasy!
Podunk Man
Podunk Man 2 miesięcy temu
Fanaberie niemozliwe absolutnie do zrealizowania. Kazdy kto choc raz siedzial za sterami nie z pilotem do tv zrozumie dlaczego.
OtoriSAN
OtoriSAN 2 miesięcy temu
Ciekawe czy przy CPK by się to sprawdziło
snake363
snake363 2 miesięcy temu
Przede wszystkim... sila odsrodkowa generowana podczas startu.
aj jaj jaj
aj jaj jaj 2 miesięcy temu
W Chinach by to się sprawdziło
Marcin Marcin
Marcin Marcin 2 miesięcy temu
dlaczego rakiety suborbitalne zastąpią samoloty - tak powinien brzmieć tytuł
J S
J S 2 miesięcy temu
Polecam film sprzed 3 lat, w którym pilot wyjaśnia ze szczegółami technicznymi, dlaczego pomysł okrągłego lotniska nie ma najmniejszych szans praktycznego zastosowania.... plpost.info/chat/1tyqlJjSu4upeYY/wideo.html
Robert P
Robert P 2 miesięcy temu
Człowieku lepiej zajmij się optymalizacją gotowania na gazie. Sorry ale zdenerwowałeś mnie bardzo.
Red Brick
Red Brick 2 miesięcy temu
Wyobraźcie sobie: 1 na 10 samolotach może rozbić się poprzez nieprawidłowe lądowanie.
Cristiano WarsSport
Cristiano WarsSport 2 miesięcy temu
nie wyobrazam sobie startu na takim lotnisku. ale pogdybac fajnie
# Kaczor
# Kaczor 3 miesięcy temu
Boże!! Widzisz a nie grzmisz....🤦‍♂️
Jester 89
Jester 89 3 miesięcy temu
A już myślałem, że nic głupszego nie nagrasz 😋 dziękuję 😎
Mateusz Janik
Mateusz Janik 3 miesięcy temu
Słuchaj
Alex Żarski
Alex Żarski 3 miesięcy temu
Ty chłopie nie wiesz o czym ty już gadasz!? Okrągły i owalny to coś innego! Łapka w dół pod filmem. Nie masz kontentów na filmy!
szpadel
szpadel 3 miesięcy temu
ok
Gyengerokszék Térentalország
Gyengerokszék Térentalország 3 miesięcy temu
Podobają mi się te okrągłe pasy, ale to jest bardzo niebezpieczne
M. B.
M. B. 3 miesięcy temu
Hej Czy myślisz że Norwegian Air Shuttle da radę utrzymać się cudem na rynku? Mam ich akcje i trochę się zastanawiam czy to się jeszcze może udać... 👍👍👍
I0KY02
I0KY02 3 miesięcy temu
Ciekawy pomysł, który będzie jednak poważnie brany pod uwagę za jakieś 40-50 lat ...
Wiktor Prymas
Wiktor Prymas 3 miesięcy temu
Kai tak heart attack ma zupełnie nowe znaczenie, samoloty będą lądować ma lotnisku z różnymi prędkościami, będzie to bardziej trudne by tam podejść i wylądować, poza tym zawsze trzeba dostosować nowe technologie do starej infrastruktury, Niektóre niedoś że nie mają pieniędzy, to nawet nie mają miejsca i zasobów: Lukla, Hong kong, La Guardia, oraz owiele więcej japońskich lotnisk które jakiś *D Z B A N* pierdykną na środku morza... tak czy siak je podmyje ale lol. etcetera.... to idiotyczny pomysł który nie jest warty swojego kosztu.
Dobra Jakość
Dobra Jakość 3 miesięcy temu
trochę to metaforyczne - a potraktowane doslownie. Ale to nie samoloty beda dostosowywane do nowych lotnjsj - wejdzie zupełnie inna technogia aviacji pi prostu. I sganie sie to "nagle".
Artur Frankowski
Artur Frankowski 3 miesięcy temu
Jeśli twierdzisz, że na Bemowie jest głośno, to wpadnij w okolicę ulic Szyszkowej czy Mineralnej. A taki pas można by wybudować wokół Warszawy. A, no i przestań z dopalaczami, sam widzisz jak kryją beret.
SeTT881
SeTT881 3 miesięcy temu
jak dla mnie totalnie bez sensu te okrągłe lotniska, niebezpieczne.
Julius Sokolowski
Julius Sokolowski 3 miesięcy temu
To sie nigdy nie stanie. Jest to nie nowy pomysł. Znany jest od lat 20-tych. W latach 60-tych nawet przeprowadzono faktyczne testy. A dziś, jak takiego lotniska nie było tak go niema. Tym razem to Henk Hesselink z NLR odkurzył ten stary pomysł i się zaczęło. Mało tego, wciągnął w to między innymi DLR i Instytut Lotnictwa a Unia za to zapłaciła. Pomysł jakoś jednak ucichł a strona projektu jakoś znikła. Hesselink oberwał sporą krytyką za ten cały projekt który kosztował dobre 700 tys. euro (z tego 500 tys. od UE). Problem okrągłych pasów jest w tym ze "rozwiązują" jeden problem tworząc dwadzieścia nowych. Na dodatek, przy dwóch pasach wiatry boczne już przestają być problemem dla dużej wiekszości poprawnie zaplanowanych lotnisk. A przy czterech można segregować operacje na jednym kierunku - i nie trzeba nowych samolotów. Na lotnisku na którym pracuje mamy trzy pasy w tym dwa równoległe. Bardzo rzadko mamy problemy z wiatrami bocznymi a silne wiatry mamy. Polecam przeczytać raport z tego projektu - dziwnie mało jest w nim o śliskich nawierzchniach.
Filip Tęcza
Filip Tęcza 3 miesięcy temu
Hej, zrób film o awarii lotu British Airways 5390. :-)
Błękitny Marmur
Błękitny Marmur 3 miesięcy temu
O okrągłych pasach słyszałem już bardzo dawno. Pomysł zupełnie nierealny i bez sensu. Takie pomysły powstają jak się głowi jeden z drugim co nie mają najmniejszego pojęcia jak funkcjonuje lotnictwo. Dlaczego? Dlatego, że ten co ma to pojęcie odrzuca ten pomysł, po krótkim namyśle. Większość "przeciw" sformułowanych w filmie nie są problemami pierwszorzędowymi. Po pierwsze, problemem nie jest zupełnie wiatr boczny. Bardzo rzadko zdarza się tak, żeby wiatr wiał powyżej limitów. Wiatr boczny jak już nawet jest to nie stanowi tak "gigantycznego zagrożenia". Kierunki pasów dobierane są do między innymi uwarunkowań klimatycznych danego regionu. Np. u nas w Polsce projektuje się pasy na głównych kierunkach wschód-zachód, dlatego że "statystycznie" wiatry na naszej szerokości geograficznej wieją z zachodu. Jeżeli teraz wybudujesz okrągły pas, to będą jego olbrzymie obszary zupełnie nieużytkowane (w Polsce obszar południowy i północny), a infrastrukturę tego typu trzeba utrzymywać - pas musi mieć odpowiednią nośność, oraz stan nawierzchni. Jakie jest zatem najprostsze zabezpieczenie jak wiatr będzie wiał idealnie z boku, przekraczając limity? Budowa pasa prostopadłego. Koniec kropka. Dużo mniej betonu, zagospodarowanego obszaru i asfaltu. Po drugie dużo większym problemem jest odpowiednie oprzyrządowanie takiego pasa. Zaraz ktoś powie, że co ja gadam, że zrobimy podejścia wg GPSa. Otóż nie. GPS ma dużo gorsze dokładności niż konwencjonalny system ILS. Dopiero wprowadzenie różnicowego GPSa zrównuje jego parametry z kategorią pierwszą ILS. A co z kategorią II i III? Co z autolandem? A żeby o tym wiedzieć to trzeba coś wiedzieć na temat nowoczesnego lotnictwa. Tego typu pas będzie zupełnie nieużyteczny w przypadku mgły, a uwierz mi, że to zdarza się zdecydowanie częściej niż wiatry ponad limity. Po trzecie, co jak spadnie śnieg zimą? Jak pas będzie pochyły to jedna z jego stron będzie miała gorsze współczynniki hamowania, bo śnieg się będzie sturliwał w dół. Jak z oczyszczaniem takiego pasa? Gigantyczne zaspy tylko po jednej jego stronie zamiast po dwóch? Po czwarte, w jaki sposób przewidzieć procedury dla więcej niż jednego statku powietrznego na takim pasie? Zajmować on będzie gigantyczny obszar, i jeszcze raz, większość asfaltu nie będzie zupełnie wykorzystywana. Jak zezwolić na start dwóm samolotom jednocześnie, tak by oba startowały pod wiatr? Co z samolotami lądującymi. Teraz tak, co do wymiarów. Standardowo dobrym wymiarem pasa w lotnictwie komercyjnym jest 2,5 - 3 km. Załóżmy, że promień takiego pasa jest zaledwie 1,5km, czyli połowa długości standardowego pasa, tak że średnica to 3km. Całkowita długość takiego kółka to 3km razy PI, co oznacza, że potrzebujemy położyć ponad 3 razy więcej asfaltu i betonu, a w dalszym ciągu mamy jeden pas zamiast trzech i to do tego bardzo ostro zakręcający. Przykładowym standardem autostradowym w Polsce jest 3% przechyłki i promień zakrętu 2km dla prędkości projektowej 120km/h. Co oznacza, że taki pas nie spełniałby wymogów dotyczących autostrad, a co dopiero dla samolotów których prędkości startu i lądowania sięgają 300km/h. Żeby to spełniało jakiekolwiek standardy to promień musiałby być co najmniej 5 km. Średnica 10 km. Całkowita długość asfaltu to ponad 30km i jest to więcej niż koszt budowy 10 pasów równoległych. Zupełnie nierealne i głupie. Już nie mówiąc o czasach kołowania do takiego pasa spod terminala. Bzdura...
Robert Tuczyński
Robert Tuczyński 3 miesięcy temu
SUPER ODCINEK PATRYK
Świat Samolotów
Świat Samolotów 3 miesięcy temu
Zrób test enterair
Elżbita Kurowska
Elżbita Kurowska 3 miesięcy temu
Czy bedzie seria testowania lini? Mega mi się podoba !!
MrTheRogal
MrTheRogal 3 miesięcy temu
Ty no zajebiscie ale jak transportować ludzi na lotnisko XD
MrTheRogal
MrTheRogal Dzień temu
@Jay Jay Żyję w Polsce i przez myśl mi nie przeszło że coś takiego istnieje hahaha
Jay Jay
Jay Jay Dzień temu
Słyszałeś o czymś takim jak tunel albo metro?
Kacper MK
Kacper MK 3 miesięcy temu
Może przetestujesz trasę Warszawa-Wrocław LOTem?
Silent Wings
Silent Wings 3 miesięcy temu
Zapraszamy na następny film 🎬pt. "Globus Polski" 😎
Silent Wings
Silent Wings 3 miesięcy temu
Firma lotnicza zatrudni pilotów umiejących skręcać tylko w lewo👈gwarantujemy dobrą atmosferę i możliwość rozwoju.
Silent Wings
Silent Wings 3 miesięcy temu
To dobrze! Samoloty będą mogły startować na uwięzi podczepione na linę za jedno skrzydło! Wtedy średnica lotniska będzie mogła być mniejsza! 🛬🛫🛬😂🤣
SampeR99
SampeR99 3 miesięcy temu
Mam pytanie na jakiej stronie kupujesz bilety?
Paweł Bruczkowski
Paweł Bruczkowski 3 miesięcy temu
"... Pas jest zakrzywiony. Samalot lecąc właśnie w ten sposób generuje jeszcze więcej siły nośnej..." ???
X zKen
X zKen 3 miesięcy temu
Nie ma opcji żeby takie pasy zostaną przyjęte głownym powodem jest to że muszą być pod kątem a co za tym idzie duże samoloty nie mogły by wylądować
Jakub Trojan
Jakub Trojan 3 miesięcy temu
Spróbuj test linii lotniczej Cubana na trasie Lisabon - Havana.
Imevoxon Games
Imevoxon Games 3 miesięcy temu
Czy zrobisz nowy kanał Statki?
OXZREMB
OXZREMB 3 miesięcy temu
Airbus A380 w Warszawie i w polsce w dniu 10 lipca 2019r. warszawa.naszemiasto.pl/najwiekszy-samolot-pasazerski-swiata-wyladowal-w-warszawie/ar/c1-4011742
OneTwoThree
OneTwoThree 3 miesięcy temu
To okrągłe lotnisko chyba jest dla pilotów drifterów wyobrażacie sobie lądowanie a380 driftem
Paolo Milano
Paolo Milano 3 miesięcy temu
co za glupoty, moze lepiej abys skonczyl z youtubem, kazdy film coraz gorszy.
Red Brick
Red Brick 2 miesięcy temu
Jest przynajmniej oryginalny, co myślałeś, że trafisz na kanał z Flight Simulator?
Gaby xx
Gaby xx 3 miesięcy temu
Hej możesz proszę dodawać napisy ponieważ ja nie zabardzo słyszę a lubię cię oglądać
Quattro132
Quattro132 3 miesięcy temu
Okrągły CPK? ;)
Maciek Grzywka
Maciek Grzywka 3 miesięcy temu
Nie, ten pomysł nie ma sensu. 1. To lotnisko musiałoby mieć naprawdę duży promień aby kąt skrętu miał mały wpływ na start. 2. Np systemy typu ILS musiałby być przeprojektowne i stosowane naokoło lotniska. 3. Siła odśrodkowa biorąc pod uwagę prędkości np V2, byłaby bardzo nie przyjemna dla pasażerów. 4. Z racji na przyśpieszenie samolotu sama rampa-pas musiałaby mieć zmienny kąt - czyli była by krzywą. Co było by niebezpieczne przy lądowaniu i wymagało przeprojektowania systemu goleni w samolocie. 5. Nie mówiąc już o różnych gradientach ciśnienia na skrzydłach - czyli asymetrycznej sile nośnej na obu skrzydłach. Konkludując, ten pomysł nie ma sensu i bardziej opłaca się wybudować pas więcej niż snuć takie koncepcje.
Pain Train
Pain Train 3 miesięcy temu
Owszem
Antek Skórzyński
Antek Skórzyński 3 miesięcy temu
Ja już mam dwa plakaty
Andrzej Pawłowski
Andrzej Pawłowski 3 miesięcy temu
Nie potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób musiał by działać system ILS. Nachylenie pasa powinno być różne dla różnych samolotów i prędkości samolotu. Nie jestem zbyt biegły w fizyce, ale czy przy starcie nie trzeba będzie dodać do ciężaru samolotu jeszcze składową wynikającą z siły odśrodkowej? To spowoduje konieczność startu z większą prędkością niż na pasie prostym.
KtośZeŚwiata
KtośZeŚwiata 3 miesięcy temu
Jak wejść na takie lotnisko?
Wojmar
Wojmar 3 miesięcy temu
Trzebaby bylo pod ziemią, albo metrem.
Flashu
Flashu 3 miesięcy temu
Za dużo niewiadomych i za dużo ryzykownych sytuacji jak na takie pasy. Poza tym... Tradycyjne lotnisko potrzebuje na pas bardzo długi, ale jednocześnie stosunkowo wąski teren. Przy okrągłych powierzchniowo byłoby to o wiele trudniejsze. Koło zabiera o wiele więcej powierzchni niż prosta linia (chodzi mi o sam pas, a nie o całą resztę czyli terminale, itd.)
Piotr Turski
Piotr Turski 3 miesięcy temu
Jak przejdziesz do terminala na takim lotnisku przechodzac przez pas startowy
Wojmar
Wojmar 3 miesięcy temu
Trzebaby bylo pod ziemią, albo metrem.
Audi V8 - tak zaczynało się Audi A8
47:11
Zachar OFF
wyświetleń 501K
Trill Pem - Bombay Sapphire ft. Biechu
3:03
Fresh N Dope
wyświetleń 40K
DUDEK P56 / WJS - MÓW DO MNIE  PROD.BEATLUMINATTI 2021 REMAKESHOT
3:50
DUDEK P56. (OFICJALNY KANAŁ).
wyświetleń 590K
Chiny - Nowa potęga gospodarcza
15:53
Wojciech Siryk
wyświetleń 203K
Norway 4K - Scenic Relaxation Film with Calming Music
1:00:56
Warszawa Chopina (Chopin's Warsaw)
29:24
Warszawa
wyświetleń 455K
Trill Pem - Bombay Sapphire ft. Biechu
3:03
Fresh N Dope
wyświetleń 40K
DUDEK P56 / WJS - MÓW DO MNIE  PROD.BEATLUMINATTI 2021 REMAKESHOT
3:50
DUDEK P56. (OFICJALNY KANAŁ).
wyświetleń 590K
Zwiastun, odc. 1 i 2 | The Voice Kids Poland 4
1:05
The Voice Kids Poland
wyświetleń 30K
Świat według TVP Kobieta
26:12
Vogule Poland
wyświetleń 219K
23 kilogramy sprzętu laboratoryjnego
10:45
Płytki w garażu i oświetlenie LED w podłodze
17:36
Mario Budowlaniec
wyświetleń 189K